Inför AIK – AFC Eskilstuna: ”Lita på det som vi gör”

Trots kritik mot spelet man bjudit på är AIK i semifinal mot AFC Eskilstuna.

AIK krånglade sig vidare till semifinal efter förlängning i Växjö. Då blev Obasis inhopp helt avgörande. En fixad straff i slutminuterna och två mål i förlängningen gav avancemang efter 4-2. Hur många minuter orkar han under söndagen?

Den gångna veckan har till stor del handlat om Robin Janssons flytt till Orlando. Gör klubben rätt i att släppa en viktig kugge från förra säsongens mästarlag? Sportchef Björn Wesström verkar säker på sin sak. Estniske Karol Mets blir en förbättring.

”Vi får en spelande innerback med en vänsterfot som vi letat efter.”, säger han till AIK Play. Andra nyckelord som ”rejäl” och ”med höga krav på sig själv” dyker upp i beskrivningarna kring Mets.

Ödegaard har haft det kämpigt i backlinjen och hans dagar som startspelare lär vara över inom kort, men Karol Mets kommer inte att spela i semifinalen. Till helgen får AIK alltså klara sig med Per Karlsson tillsammans med våra två nya norrmän.

En annan nyhet från veckan är att Stefan Silva är tillbaka i AIK efter att under en kort period ha förvisats till Vasalund. ”Jag är uppriktigt ledsen över mitt sätt att hantera vad jag upplevde som en motgång,” säger han till AIK:s officiella hemsida.

Förutom en backlinje som, förhoppningsvis tillfälligt, har tappat den stabilitet vi vant oss vid har vintern trots positiva resultat bjudit på ett initiativfattigt spel. Det är tidigt på säsongen, men Salétros har inte kommit upp i samma nivå som förra våren. Det är han eller nye Saku Ulätupa som ska ta ”Olsson-rollen” den här säsongen.

Saku har fått vikariera i anfallet den senaste tiden. De få gånger kan kunnat kliva ner ett steg har det sett intressant ut. Om finnen startar på mittfältet eller inte kan säkert bero på status på AIK:s anfallsbesättning. Vem eller vilka i anfallet bedöms kunna orka 90 minuter?

“Jag tycker att folk ska luta sig tillbaka och lita på det som vi gör”, säger Oscar Linnér i ett samtal med Fotboll Sthlm. AIK:s målvakt är medveten om att spelet inte sitter, men menar samtidigt att man har tid på sig.

AFC Eskilstuna blir förstås en motståndare att ta på allvar. Klubben fick kvala till Allsvenskan i höstas. Men under vintern vann man sitt gruppspel framför IFK Norrköping, innan man besegrade HBK efter förlängning i kvartsfinal.

”Det känns som att vi måste överprestera igen för att få med ett positivt resultat.”, säger AFC:s tränare Nemanja Milanjovic till klubbens officiella hemsida.

 

Karol Mets klar för AIK

AIK
Den estniske försvararen ansluter direkt och har skrivit på för tre säsonger.

2019-03-14 14:45:00

Klart: Robin Jansson lämnar AIK

AIK
Flyttar till Orlando City. ”Robins historia är unik.”, menar Björn Wesström.

2019-03-12 22:10:00

Obasi räddade avancemang för AIK

AIK
Det var länge passivt och fantasilöst, men Obasi fixade en straff och gjorde två mål mot Öster.


2019-03-09 18:50:00

Nominerade ordföranden Robert Flack inför årsmötet

AIK
Valberedningen har inför tisdagens årsmöte nominerat Robert Flack till ny ordförande i AIK Fotboll FF. Nedan följer hans tankar om vad en styrelse ledd av honom kommer fokusera på för att dra AIK framåt.

2019-03-05 11:31:25

Kan AIK växla upp mot Örgryte?

AIK
Gruppledare, men AIK behöver vinna för att vara helt säkra på avancemang.

2019-03-01 19:00:00

Guldhjälten på väg bort

AIK
AIK påstås vara på väg att sälja Robin Jansson till Orlando City.


2019-03-01 14:56:00