Regionen vill få fler att ladda hemma

Regionen höll i trådarna när bland annat företag och organisationer informerade om sina lösningar och tjänster kring fossilfria fordon. Under hela eftermiddagen kunde deltagarna ta del av både föreläsningar och mer praktiska aktiviteter som provkörning av de senaste bilmodellerna. Laddstolpar till alla, var ett centralt samtalsämne under halvdagen.

LÄS MER: “Hon hoppas på förändring i attityd”

Projektet riktar sig just nu särskilt till dem som helt enkelt inte har lika lätt att ladda en elbil hemma. Därför var seminariet riktat till främst småföretagare och bostadsrättsföreningar.

ArtikelbildBILD: David Skoog

|

Björn Holmstedt.

En av dem var Björn Holmstedt. Han är ordförande i en bostadsrättsförening i Visby som kommit långt med att minska energiförbrukningen. I bostadsområdet, kvarteret Gurkan i östra Visby, har föreningen bland annat bytt till energisnålare belysning i de gemensamma utrymmena. Detektorer i trappuppgångar och carportar är ett annat exempel som gjort att man minskat elförbrukningen. Arbetet började redan för fem år sedan när Björn Holmstedt insåg att det fanns pengar över i bostadsrättsföreningens underhållskassa.

– Flera av investeringarna har redan betalat sig och nu tjänar vi in pengar på det. Det har blivit en win-win för alla.

Installation av laddstolpar på kvarterets parkeringsplatser har redan påbörjats, men arbetet med föreningens miljötänk står aldrig still, enligt Björn Homstedt.

– Jag har fått en hel del bra information här i dag. Bland annat kring differentiering av taxan för våra medlemmar som använder våra laddstolpar. Vi tycker att det ska löna sig att ladda hemma, på så sätt kan vi underlätta för att fler kan skaffa elbil. Det är ju en fråga om vad som är hönan och vad som är ägget. Man måste möjliggöra för elbilsköparna.
björn holmstedt

elbil

laddstolpe

ratta grönt