Leksand tog åttonde raka segern

Almtuna–Karlskoga 5–3 (1–1, 2–1, 2–1)
Första perioden: 0–1 (3.37) Gustaf Franzén, 1–1 (13.52) Fredrik Forsberg spel fyra mot fem.
Andra perioden: 2–1 (0.43) Victor Rollin–Carlsson (Fredrik Forsberg), 3–1 (7.46) Fredrik Forsberg (Stefan Lassen, Oscar Pentler), 3–2 (13.26) Jesper Kokkonen (Tor Immo, Oliver Eklind).
Tredje perioden: 3–3 (6.03) Jesper Kokkonen (Tor Immo, Dennis Fröland) spel fem mot fyra, 4–3 (10.34) William Wiå (Tobias Liljendahl) spel fyra mot fem, 5–3 (19.46) Tobias Liljendahl spel fem mot fyra.
Skott: 31–34 (11–10, 9–14, 11–10).
Utv, Almtuna: 5×2. Karlskoga: 6×2, 1 matchstraff.
Domare: David Bergman, Värmdö.
Publik: 1 071.

Pantern–Modo 3–7 (1–1, 1–3, 1–3)
Första perioden: 1–0 (4.44) Axel Blomqvist (Linus Cronholm), 1–1 (14.31) Patrik Karlkvist (Joakim Hagelin).
Andra perioden: 1–2 (0.20) Patrik Karlkvist (Joakim Hagelin, Jonathan Johnsson), 2–2 (5.53) Lukas Haudum, 2–3 (13.36) Henrik Björklund (Patrik Karlkvist, Joakim Hagelin) spel fem mot fyra, 2–4 (14.37) Kalle Jellvert (Linus Pettersson, Lukas Wernblom).
Tredje perioden: 2–5 (0.57) Henrik Björklund (Oscar Hedman, Tommy Enström), 3–5 (3.01) Villiam Haag (Linus Cronholm, Nick Olesen), 3–6 (8.08) Kristian Jakobsson (Anton Karlström, Oscar Hedman), 3–7 (16.37) Victor Öhman spel fyra mot fem.
Skott: 30–32 (13–12, 8–11, 9–9).
Utv, Pantern: 3×2, 1×10. Modo: 3×2, 1 matchstraff.
Domare: Richard Magnusson, Tranås.
Publik: 436.

Tingsryd–AIK 3–2 (2–0, 0–2, 1–0)
Första perioden: 1–0 (5.41) Filip Ahl (Kim Tallberg) spel fem mot fyra, 2–0 (19.48) Filip Ahl (Daniel Ljunggren, Rasmus Bengtsson) spel fem mot fyra.
Andra perioden: 2–1 (2.33) Jesper Frödén (Fredric Weigel, Johan Larsson), 2–2 (18.54) Jesper Frödén (Anton Holm).
Tredje perioden: 3–2 (11.00) Max Novak (Rasmus Bengtsson, Daniel Öhrn).
Skott: 19–34 (10–15, 4–12, 5–7).
Utv, Tingsryd: 4×2, 1 matchstraff. AIK: 5×2.
Domare: Filip Sandstedt, Åstorp.
Publik: 1 640.

Karlskrona–Leksand 2–5 (0–1, 1–0, 1–4)
Första perioden: 0–1 (2.17) Marcus Karlberg (Lukas Enqvist).
Andra perioden: 1–1 (3.22) Viktor Liljegren.
Tredje perioden: 1–2 (6.25) Thomas Valkvae–Olsen, str, 1–3 (6.51) David Rundqvist, 1–4 (14.19) David Rundqvist (Thomas Valkvae–Olsen, Calle Själin), 2–4 (16.30) Josef Ingman (Linus Karlsson, Hannes Johansson) spel fem mot fyra, 2–5 (18.44) Oskar Lang (Lukas Enqvist).
Skott: 23–36 (10–15, 8–7, 5–14).
Utv, Karlskrona: 3×2. Leksand: 6×2.
Domare: Johan Magnusson, Tranås.
Publik: 2 545.

Södertälje–Västerås 5–2 (2–1, 1–1, 2–0)
Första perioden: 1–0 (7.04) Sebastian Dyk (Nicolai Meyer, David Berg) spel fem mot fyra, 1–1 (8.05) Sebastian Benker (Mikael Frycklund), 2–1 (9.27) Nicolai Meyer (Petter Hansson, Axel Andersson).
Andra perioden: 2–2 (7.35) Anthon Eriksson, 3–2 (17.05) Nicolai Meyer (Christopher Liljewall, Sebastian Dyk) spel fem mot fyra.
Tredje perioden: 4–2 (15.47) Nicolai Meyer (Sebastian Dyk, Marcus Oskarsson), 5–2 (19.45) Sebastian Höglund (Nicolai Meyer).
Skott: 29–32 (11–15, 10–9, 8–8).
Utv, Södertälje: 5×2. Västerås: 3×2.
Domare: Johan Nordlöf, Solna.
Publik: 2 380.

Vita Hästen–Oskarshamn 4–3 e str (1–1, 1–2, 1–0, 0–0, 1–0)
Första perioden: 0–1 (9.35) Arsi Piispanen (Lukas Pilö, Alex Hutchings), 1–1 (13.20) Christopher Fish spel fyra mot fem.
Andra perioden: 1–2 (6.10) Matias Sointu (Nicklas Heinerö, Joakim Hillding), 2–2 (10.39) Emil Eriksson (Christopher Fish), 2–3 (16.02) Filip Sveningsson (Joakim Hillding, Oskar Nilsson) spel fem mot fyra.
Tredje perioden: 3–3 (19.56) Marcus Eriksson (Jesper Samuelsson, Christopher Fish) spel fem mot fyra.
Avgörande str: Jesper Samuelsson.
Skott: 37–37 (11–8, 11–19, 13–9, 1–1, 1–0).
Utv, Vita Hästen: 2×2. Oskarshamn: 5×2.
Domare: Anders Sandahl, Filipstad.
Publik: 2 067.