Fråntogs kaptensbindeln – nu saknas Icardi i Inters trupp: "Han ville inte

Under onsdagen meddelade Inter att man fråntar sin stora stjärna Mauro Icardi lagkaptensbindeln. Målvakten Samir Handanovic tar istället över rollen framåt. Beskedet kom kort efter att hans fru, tillika agent, Wanda Nara kritiserat klubben för att inte skydda honom tillräckligt, enligt Clarin Sport. Icardi har också ryktats bort från Milanolaget och en av klubbarna han placerats i är Real Madrid.

Beslutet landade inte väl hos Icardi – som valde att nobba Europa League-mötet med Rapid Wien under torsdagen. Argentinaren är inte med i lagets trupp till mötet.

– Att han inte dök upp? Det var han som inte ville följa med laget. Han kallades. Han var besviken, men det var också ett svårt beslut för oss att ta och meddela till honom, säger tränaren Luciano Spalletti till Sky Sport Italia, enligt football-italia.net.

– Att ta bindeln från honom var ett svårt och smärtsamt beslut, men vi vet hans värde. Dock tog vi det tillsammans med alla klubbens parametrar inblandade. Det gjorde enbart för det bästa för Inter.