Efter sortin: Rydström nära ett nytt tränarjobb

För några veckor sedan stod det klart att Kalmar FF:s Henrik Rydström fick lämna klubben. Styrelsen meddelade att tränaren inte fick nytt kontrakt, vilket rörde upp känslorna hos KFF:s supportrar. Framför allt var de sättet som styrelsen meddelade sitt beslut på som fick supportrarna att reagera på att den förre lagkaptenen och SM-guldvinnaren tvingades sluta. 

Magnus Pehrsson tog över Kalmar

Magnus Pehrsson tog över som ny huvudtränare och sedan dess har Rydström varit arbetslös. Men nu kan Kalmar-ikonen ha hittat ett nytt jobb. 

Enligt SportExpressens uppgifter är Rydström på väg att ta över Sirius i allsvenskan. Parterna för långt gånga samtal och går allt som det ska kan det presenteras officiellt i nästa vecka. 

Sirius tvingades byta tränare

Om inte en lösning skulle hittas har Sirius ett par andra kandidater som är aktuella för att leda klubben tillsammans med Mirza Jelecak. Sirius tvingades till ett tränarbyte då Kim Bergstrand och Thomas Lagerlöf sade upp sig för att ta över Djurgården och klubben gick då ut med att Jelecak skulle få en ledande roll i klubben. 

Henrik Rydström spelade 20 säsonger i Kalmar FF och är den spelare som gjort flest matcher för klubben. 2008 var han med och vann klubbens enda SM-guld. 

SportExpressen har förgäves sökt Sirius sportchef Ola Andersson och Henrik Rydström för en kommentar.