Värvad på korttidskontrakt – forwarden stannar i Rögle

I början av oktober valde Rögle BK att ta in rutinerade forwarden Daniel Widing på ett korttidskontrakt.

Det kontraktet gällde i sju veckor.

Nu står det klart att Rögle, som hittat formen med Widing i laget, förlänger med den 36-årige forwarden säsongen ut.

– Det känns skönt att det är klart, det är det här jag velat göra men det tog lite längre tid och blev en krokigare väg. Jag trivs i klubben och nordvästra Skåne är vårt hem nu, säger Daniel Widing i ett pressmeddelande.

Drömmer om slutspel med Rögle

Widing inledde säsongen i Djurgården, men släpptes från SHL-konkurrenten när ett skadedrabbat Rögle behövde spelare. 

Effekten har varit påtaglig. Under Widings nio matcher i Rögle den här säsongen har Rögle vunnit sex och klättrat från jumboplatsen i SHL.

– Jag kom i rätt tid kan man säga. Det gick lite tungt i början av serien. Men det tar tid att sätta ihop ett lag där alla roller blir klara. Vi är på god väg i den här processen.

– Jag känner mig jättebra i kroppen, jag har tränat på bra i sommar och har sen tränat hårt i Djurgården under de första månaderna så det känns bra.

Den hårdjobbande forwarden drömmer nu om att nå slutspel med Rögle.

– Att få spela slutspelshockey i Lindab Arena hade varit grymt, det är våra fans värda. Det är lite det som driver mig. Jag vet att klubben bara varit i slutspel en gång och aldrig vunnit en slutspelsmatch. Det gänget vill jag vara med i och skriva ett nytt kapitel, säger han.

Abbott: ”Tillför massa rutin och energi”

Rögles sportchef Chris Abbott är glad över att Widing stannar i laget säsongen ut.

– Vi är väldigt glada över att Daniel kommer att stanna i vår klubb säsongen ut. Widing tillför en massa rutin och energi till vårt lag varje kväll och vi vet att han kommer att föregå med gott exempel både på och utanför isen, säger sportchef Chris Abbott i pressmeddelandet.