FFF ställer in av respekt för tragedin med den tolvårige pojken

Falkenbergs tränare Hasse Eklund.Falkenbergs tränare Hasse Eklund.

Den tragiska upplösningen av fallet med den försvunne tolvåringen i Falkenberg gör att stadens fotbollsstolthet FFF, av respekt för vad som hänt, ställer in ett förberett firande efter en lyckad säsong. 

Mot Sundsvall gick det inte. Nu laddar AIK för avgörandet.Mot Sundsvall gick det inte. Nu laddar AIK för avgörandet.
Sebastian Larsson är en av spelarna som kan missa matchen.Sebastian Larsson är en av spelarna som kan missa matchen.
Tobias Ackerman kom till AIK från Brommapojkarna 2009. Sedan 2013 har han varit klubbens chefsscout.Tobias Ackerman kom till AIK från Brommapojkarna 2009. Sedan 2013 har han varit klubbens chefsscout.

En trevlig kväll på puben Harrys vid Rådhustorget i Falkenberg var planerad till lördagen. Återkomsten till allsvenskan, efter två säsonger i superettan, och det faktum att Falkenbergs FF i år fyller 90 år skulle firas.

Klubbens styrelse bestämde dock på fredagen att ställa in festkvällen, ”ett självklart beslut” heter det på FFF:s hemsida.

”Världsliga saker som fotboll, 90-årsfirande och serieavancemang känns som oviktigt i sammanhanget”, heter det vidare på hemsidan. Kommunens planerade firande på söndagen är även det inställt, i samförstånd med föreningen.

Hemmamötet med Gais på Falcon Alkoholfri Arena spelas däremot som planlagt på lördagen. En prestigematch för andraplacerade FFF, eftersom laget har möjlighet att snuva Helsingborg på seriesegern. Gais, farligt nära att dras med i superettans bottenkval när seriens sista omgång avgörs, är däremot piskat att vinna för att med säkerhet hänga kvar.

Läs mer: 

Hjälpte till att söka – nu tänder de ljus för tolvåringen 

Död person påträffad – av allt att döma den saknade pojken